מורעלים אחד אחד

הרמטכ"ל משה יעלון מבטיח חקירת מצ"ח בנושא החיילים שהצטלמו עם חלקי גופות. יפה. אחרי המקרה של ירי המ"פ בגופתה של הנערה בת ה-12, גם הצילומים הללו הם סוג של וידוא הריגה. וידוא הריגה מנטלי. ולא ניכנס לדיון, מדוע יורים כדי להרוג במקרה זה ואחר.
אפשר לראות את הצילומים עם חלקי הגופות בכמה הקשרים. למשל, ההקשר הטכנולוגי. את פרשת ווטרגייט עשו שני עיתונאים ששאלו שאלות ורשמו הכל על פתקאות קטנות, וסופו של דבר שהפילו נשיא מכהן. היום, אם אתה כעיתונאי לא מגובה בהקלטה, זה עובד נגדך. אולי וידוא הריגה ילך בעתיד עם תיעוד מצלמה. פק"ל. כמו מצלמות הירי במטוסים. זה לא עניין של מוסר. זה עניין של טכנולוגיה. יש המון מצלמות בשטח, החיילים מתעדים כמו משוגעים, ומאפשרים גם זליגה לשוק האזרחי, כפי שראינו בסיפור צילום הגופות ש"ידיעות" פוצץ השבוע.

בואו לא נקבור את הראש (שלנו, שלנו) בחול. אנשים ימשיכו לתעד עצמם עם גופות, כי זה חלק מגירוש הפחד.  אם התפוצץ פלשתינאי-מתאבד וחיילים מצטלמים עם ראשו, ככל שזה דוחה, אולי צריך לחרוק שן ולהעלים עין. כשהמפקד בשטח מצטרף לחגיגה ומצטלם עם הראש הכרות, זה חמור.  זה מעביר מסר של שלטון ברברי וחסר שליטה עצמית ומבוהל כמו אחרון החיילים.
אני זוכר את מראה החיילים המצרים מהצד השני של התעלה במלחמת יום כיפור. חייל מפוחם על תותח נ.מ, השד יודע איך נותר יושב כך, ומישהו תקע סיגריה בפיו. אני לא זוכר שמישהו צילם את המראה. רצנו להצטלם ליד שברי מטוסים. להצטלם עם גופה לא היה ראוי אז לצילום. ואם מישהו צילם, הוא קבר את התצלום. כמו שבפורטפוליו של צלם עיתון מסוים שהכרתי בשנות ה-80' היו תצלומים של מראה פניה המעוות של סלבריטאית יפהפייה שגופתה נמצאה ימים לאחר שמתה. איש לא היה מוכן לפרסם את התצלומים. הצהבהבות של אז לא הגיעה לקרסולי עיתונות האינטרנט  שממהרת לחשוף היום לחברה, את האחוריים של ויקי כנפו, כמו להבדיל ולהבדיל, מראה גופות של האויב.
לכל מדינה יש מנגנון צנזורה. השלטון מחזיק בסודות מדינה וביטחון ואחרים, ומשחרר אותם כעבור איקס שנים. ויש גם מנגנון צנזורה שנמצא בידי הציבור. שיקול הדעת של קובעי דעת קהל, כמו עורכי עיתונים, מנהלי תיאטרונים, וכל אחד ואחד מאתנו. YNET לא יוצא טוב בהרבה מהחיילים שתיעדו עצמם כאשר ניפח השבוע את הסיפור הזה, לאורך שלושה ימים, כי קדימון ועוד קדימון מוסיף המון.

לפני מספר שנים פורסם בארה"ב ספר תצלומים שתיעד מעשי לינץ' שבוצעו בשחורים במחצית הראשונה של המאה העשרים.  לצד תצלומי תלויים, היו תצלומי התליינים. חבורות לבנים שעמדו ליד התלוי כמו בעלי איטליז ליד חלקת הבשר שלהם. שום בושה לא הייתה שם. זאת הייתה הנורמה. למעשה, הצילומים שימשו אז לצורך משלוח גלויות. ומי שקרא את ספרי מיין ריד בילדותו בוודאי זוכר את קרקפות הקורבנות שהאינדיאנים היו תולים על החגורה שלהם, ומי שקרא בוק ג'ונסים ודומיהם זוכר את החריצים על קת האקדח של גיבורי המערב הפרוע, לסמן את מספר קורבנותיהם, שלא לדבר על סימונים דומים על כנפי המטוסים שמעידים על ההפלות שלהם. ולא נמשיך הלאה. הצילום, או התיעוד, או המסמוך, הוא על מה שאתה עשית או מה שאחרים עשו, ואתה רק בא להצטלם על הרקע, כמו באתר תיירות. ככל שעולים בסולם הסובלימציה זה מרומז ומסומל, וככל ששוקעים במלחמות השבטיות זה נהייה בוטה וברברי ומוחשי, ושם אנחנו נמצאים. אנחנו צילמנו את שלנו השבוע, והם, כזכור, בלינץ' המחריד ברמאללה בתחילת האינתיפאדה, כאשר יצאו לחלון עם שתי ידיים נוטפות דם. עשינו את זה, שבאב.
בוודאי שרצף המקרים שציינתי אינו דומה. אבל ללא ספק עברנו תהליך של השחתה אנושית. והכי גרוע זה שאנחנו 'מורעלים'. אותו שורש מילה רע, רעל, שהפך, לא במקרה, בשפת הצבא, לביטוי חיובי. להיות מורעל, זה הכי, אחי. התנהגות אנוש מבישה הנחגגת בשטח, ומועצמת באמצעות מנגנוני ההפצה האינטרנטיים, בראש חוצות.
 
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3006569,00.html#n
 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

  • תומר ליכטש  ביום נובמבר 20, 2004 בשעה 1:13 pm

    מאוד מעניין מה שאתה אומר. הייתי, עם זאת, משנה את אחד הביטויים שכתבת לקראת סוף המאמר. במקום "תהליך השחתה אנושית" צ"ל "תהליך אנושי של השחתה". עוד דבר, בקשר לקבירת התצלומים הללו – יש לי תחושה שבחלוף הזמן, גם "לוחמי הסטילס" יבקשו לקבור את תצלומיהם.

  • שקדיה  ביום נובמבר 20, 2004 בשעה 4:58 pm

    במקום בו נגמר כבוד האדם. כל השאר (תמונות, ביזה וחילול גופות) הם רק סימפטומים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: