NRG טוב ליהודים?

 

מאמר המערכת של עיתון "הארץ", וכן ידיעה בעמוד השער, התייחסו הבוקר לקונגרס העולמי למדעי היהדות ה-14, שנפתח אתמול בירושלים. כ-1,200 מרצים התכנסו לדון במהלך הימים הקרובים בתחומים שונים של חקר היהדות והעם היהודי. "חג לשוחרי התרבות בכלל, והתרבות היהודית בפרט", כדברי העיתון.
חיפשתי התייחסות לאירוע במדור 'יהדות' של אתר NRG, ואין. לא שזה הפתיע אותי. יש קשר קלוש בין 'יהדות' של NRG, והדבר עצמו. זוהי עיתונות שטייטל במובנה הרע והמסתגר. יש להם לוגו חדשות המגזר, ובו ידווחו למשל, על חבר הכנסת יעקב ליצמן, יו"ר ועדת הכספים, והקוריוז שהיה לבדו בישיבת הוועדה ואישר העברת כספים. מה קשורה לכאן יהדותו?  לא תלמדו על כך מתוכן הידיעה.
אני עוקב אחרי המדור של NRG מזה זמן. לא נתקלתי שם בשום ידיעה המתייחסת לחיים יהודיים שמחוץ לישראל, והלא רובה של יהדות העולם עדיין חי מחוץ לישראל, שלא לדבר על המורשת של מאות השנים שקברנו שם. בפורום יהדות-דה-לה-אנרג'י, מתקשים כנראה לחפש חומר באתרים נוסח פורוורד ועוד עשרות עיתונים יהודיים, מקוונים ואחרים, המתפרסמים בעולם. ולא שאין לאתרים הללו את המגבלות שלהם. כל מוז'יק שיכור שקשקש על מצבה, מעורר את החרדה היהודית העמוקה. אבל יש שם גם חומרים על מסעות הגירה מרתקים שעשו אבותינו במאות קודמות, ספרים חדשים, מחזות ותערוכות שעוסקים במוטיבים יהודים, פסטיבלים, מחקרים, החומרים שידונו מן הסתם במהלך השבוע הקרוב בירושלים.
כל זה כאמור, איננו באנרג'י שהפך למתחם המבוצר של מי שמדברים בשם הציבור הדתי, שזה בסדר. רוצים לדבר על ההתנתקות? בסדר. על המתחרה החרדית ב'סוף הדרך'? בסדר. אבל אם זה תחום המושב של היהדות שלכם, חבל.
לשיאם האבסורדי הגיעו הדברים לפני מספר שבועות, כאשר בכתבה שהתפרסמה במסגרת 'חדשות המגזר', מצאתי אצלם דיווחים על אירועי השבת שהייתה. הרי השבת היא טריטוריה של המגזר, לא? ובמסגרת זאת דיווחו על פציעתו באותה שבת של השר החילוני מתן וילנאי בטיול אופניים, נפילות קסאמים, טביעות של אזרחים שהלכו לרחוץ בים ואפילו חיסולי חשבונות בעולם התחתון. ובמילים אחרות, על כל האקשן, לטוב ולרע, הנגזר מכך שהעולם לא פוסק מלנוע בשבת. אולי יש תכנון, ובמדינת ההלכה שמאיימים בה עלינו, הדתיים יגבו דמי מעבר מהחילוניים. נכנסת לתחום שבת? שלם (לפני כניסת השבת, כמובן) ובצאתך נגבה ממך דמי שימוש (פלוס כופר, על שימושים חורגים, כמו קנייה, רחצה בים, ושאר פעולות חולין האסורות ביום קודשנו).
'יהדות' על-פי אנרג'י צמחה במקום שבו נכשל הציבור החילוני. זה הציבור שמרכין את ראשו בנרצעות בפני הציבור הדתי, שתמיד נתפס בעיניו "יותר יהודי". וזאת אף שרבים מחוקרי היהדות והתרבות היהודית, בארץ ובעולם, באים מרקע חילוני, והם, הכופרים, אלו ששואלים את השאלות הכי נועזות והכי חתרניות על עולמנו.
היעדרה של הידיעה בעניין הוועידה בירושלים בלט הבוקר, גם על רקע המתקפה שמנהלת ק"ק אנרג'י נגד "הארץ", תחת הלוגו 'שאלות לתקשורת העוינת', ובה נשאל עורך הארץ דיוויד לנדאו, ודומני שלא פעם ראשונה, מדוע זה הוא ועיתונו נגד ההתיישבות ובעד הפינוי. זה סדר היום היהודי המעוות של אנרג'י, ועל זה לבד מגיע להם גיור לחומרה.
 
http://www.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArtPE.jhtml?itemNo=607202&contrassID=2&subContrassID=3&sbSubContrassID=0
 
http://www.nrg.co.il/online/HP_11.html
 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • sbv  ביום אוגוסט 1, 2005 בשעה 3:45 pm

  יוחלף שם המדור ב-NRG ל"שבתאות" ובא לציון גואל

 • רוני  ביום אוגוסט 1, 2005 בשעה 3:49 pm

  אני מוצאת את זה מאוד נוח. השבת יוצאת ואני מציצה לשם אחרי זמן מה ומקבלת תקציר של מה שקרה בזמן שישנתי. מה רע?

  יש שם עוד תכנים שחשובים בעיני, רק באנרג'י יהדות יכולים להיות הסברים על יהדות למי שלא צמח בחינוך הדתי, תיאור מצב דירת בנות השירות, דיון אמיתי על שמירת הבתולים עד החתונה ועוד שלל דיונים שהצופה ומקור ראשון לא יתירו לעולם.
  זה קיים גם באתרי הנישה, אבל יש משמעות לעובדה שכלי תקשורת מרכזי מפנה לזה מקום.

  מה שכן, כל ההתנהלות שם אכן אגוצנטרית וילדותית כמו זו של תינוק שמחטט לעצמו בפופיק, אבל גם לזה יש מקום. למה שלא תכתוב להם טור על מה חסר אצלם? מתאים להם לפרסם.

 • sbv  ביום אוגוסט 1, 2005 בשעה 4:40 pm

  מה, בשבת את ישנה ולא, נניח, עוסקת בתורה?

  ועכשיו ברצינות: מי כמוך יודעת עד כמה עריכת החדשות בשיגרה היא חלקית ומחופפת. עכשיו, קחי את החיפוף הזה, בלי תוספות, ותני אותו בידיהם של ילדים שלא מבינים כלום לא בחדשות ולא ביהדות.

  ונכון, מתאים להם לפרסם כל דבר שנוגע אליהם לטוב ולרע, כי בעצם הם מנסים להאמין שהם קיימים – הם לא ממש משוכנעים וכל פרסום עוזר.

  זה קשור כנראה לכך שהם גם לא ממש משוכנעים בקיומו של הקב"ה. הם יודעים שיש תקשורת, בצה ירושלמית וגבעת שמואל. על השאר הם לא באמת סגורים.

 • חיימיקו  ביום אוגוסט 1, 2005 בשעה 9:35 pm

  סוף סוף הזדמנות פז לעשות שפטים בפורעים הכתומים

  האם יהיו מספיק בעלי תבונה למצות את הדין עם הבוגדים, או שהמורא מהרב שפירא והתורמים מברוקלין יכריע?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: