חיזבאללה, מפלגת קדימה, אפאצ'י ועוד

 

* אני סקרן כבר לראות את שטף המחקרים על חלקה של הבלוגוספירה במלחמה. לרגעים גלשתי באופוריה כמו הייתי חלק מרשת קשר גלובלית, ולרגעים שקעתי בתחושה שכולנו אסירים, מאותתים זה לזה בפיסות מידע דרך צינורות הביוב של הכלא, בעת שהמהלכים האמיתיים נקבעים על-ידי הסוהרים.

 

* אני טועה או שלא מראים לנו את האויב? כלומר, חיילי חיזבאללה ממש, כאלה שנלחמים. עברו למעלה משבועיים ולא הראו לנו בטלוויזיה ולו חייל אחד שלהם.  האם זה חלק מדמוניזציה, דה-הומניזציה, זלזול בהם? רשתות הטלוויזיה שלנו מנהלות שיחות טלפון עם בלוגרים לבנוניים, ולכאורה אין מניעה טכנולוגית להשיג חומר ויזואלי על הלוחמים שלהם, אלא אם כן מופעלת כאן צנזורה.

 

* שר הביטחון עמיר פרץ איים להחזיר את לבנון עשרים ושלושים שנה אחורה, ובינתיים החזיר את חיפה שישים שנה אחורה, לימי המאבק.

 

* החיזבאללה מחזיק את לבנון בת ערובה, וצה"ל קובע את סדר היום והתגובות שלנו בישראל. אירוע שכדאי להזכיר: ב-15 בפברואר 1992 התגנבו מספר דמויות למאהל טירונים של צה"ל ליד קיבוץ גלעד בעמק יזרעאל, נכנסו לאחד האוהלים ושחטו, בגרזנים ובסכינים, שלושה חיילים. הציבור בישראל זועזע. לא עברו 24 שעות ומסוקי אפאצ'י של חיל האוויר השמידו שיירת רכבים של ראשי חיזבאללה. בין ההרוגים מנהיג הארגון עבאס מוסאווי, אשתו ובנו. בעקבות החיסול, כמה מפתיע, חלה הסלמה בפעילות החיזבאללה נגד ישראל, ובמשך שבוע נורו טילי קטיושה לעבר יישובי הצפון. אפילוג: כעבור מספר שבועות נלכדו אנשי החוליה שביצעה את ההרג במאהל הטירונים – תושבי כפרים בוואדי ערה.  אבל מה זה משנה, קם יורש למוסאווי, ושוב, צה"ל פגוע הוא צה"ל נוקם, ושהציבור ישלם.

 

* מישהו מאמין בעתידה של מפלגת קדימה?  גם אם המלחמה תסתיים בקרוב וישתרר השקט המקווה, יחפשו אבות לכשל התודעתי שהביא להתלקחותה ואשר גבה, נכון להיום, עשרות הרוגים ומאות פצועים בצד שלנו ומספרים כפולים ומכופלים בנפש וברכוש בצד הלבנוני החף מפשע. אנשי מפלגת קדימה ירוצו לחפש מחסה במפלגות האם שלהם יותר מהר מאזרחי הצפון בדרכם למקלטים. 

 

* משבחים את העורף, מעודדים את העורף, מקבלים השראה מהעורף. אתמול אמר ראש הממשלה שהעורף יקבע כמה זמן תתנהל המלחמה. מחר יגלגל עיניו לשמיים ויאמר: העורף רצה מלחמה, אז יצאנו למלחמה. העורף, הש.ג. של המדינה. 

 

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • moon  ביום יולי 27, 2006 בשעה 8:42 pm

  האם העןבדה שאתה קלונוען היא זו הגורמת לך להיות מוטרד מן העובדה המצערת שלא מראים לנו מספיק את האויב?
  זה מה שמטריד אותך? אתה מוזמן לשוטט בערוצים נוכריים ולראות שם את חיילי האוייב המזהירים הרצים כשהרוח מתבדרת בין עלי העשב והסביונים המפזזים תחת רגליהם הקלות כנוצה

 • שוקי  ביום יולי 27, 2006 בשעה 8:45 pm

  התקשורת אמורה, לכאורה, לשקף את המציאות בצורה של "דיווח". אם הדיווח חסר האם זה לא אומר שמה שאנחנו רואים בתקשורת אינו משקף את המציאות? אם ישנם דברים שפשוט לא מוצגים בתקשורת, האם זו צנזורה? פרופגנדה? עצלות?
  דוד מעלה שאלה מעניינת שלא הייתי ממהר לפסול על הסף, אפילו אם את/ה חושב/ת שהמניעים שלו לשאול את השאלה אינם פטריוטיים מספיק.

 • הובס  ביום יולי 27, 2006 בשעה 10:05 pm

  כבר מזמן לא משקפת את המציאות, אלא רצון לרייטינג, ואולי חוששני גם אג'נדה פוליטית כלשהי.

  עזוב אותך מלבנון, היה לך מושג איך נראה גוש קטיף לפני הפינוי? איזה אנשים חיו שם? יש לך מושג מה קורה בדימונה? עזוב דימונה- מה קורה בתל אביב?

  חיפה חזרה שישים שנה אחורה? באמת, חוששני שאתה חלק מהדיסאינפורמציה.

 • דוד שליט  ביום יולי 27, 2006 בשעה 11:07 pm

  אליך הובס, אני לא חושב שחיפה חזרה שישים שנה קלנדריות אחורה. זו תגובה רגשית של חיפאי לשעבר שרואה את סניף הדואר המרכזי בעיר, מרחק יריקה מהברזלים עליהם ישבו אנשי קומנדו ארמון המיתולוגיים, חוטף פגיעה ישירה. זו תגובה על העלבון שאני חש שעירי האהובה מבוזה כך. יכולתי לקלל כמובן את נסראללה, אבל איכשהו נראה לי שמנהיגינו לא באמת חשבו איך זה ייראה כשחיפה, העיר השלישית בגודלה בישראל והראשונה בחזונו של הרצל על מדינת היהודים, תופגז כך שבוע ועוד שבוע

  מון, אני לא מוטרד מהיעדרם של לוחמי החיזבאללה על מסכינו, אבל אני בהחלט סקרן ומנסה להבין למה, האם זה מכוון? למען האמת, בגיחות שלי לערוצים הזרים, גם שם לא מצאתי אותם. זה שוב נסראללה ושוב נציגי פרלמנט ושוב אותו דובר שלהם שמציג את ההריסות. אולי זאת מגמה שלהם, אולי הם מעדיפים לנהל סוג של מלחמת רפאים, ומעניין אותי איך זה משרת אותם ואיך זה משרת אותנו. ובאשר להסתכלות קולנועית במלחמה. אני לא חי בסרט, אבל אני מאמין שמראים לנו סרט. בכל רגע. למשל, ביום שני האחרון ראיתי סרט בקטעי הדיווח מהאתר שבו נפל והתרסק המסוק הישראלי. את לא קיבלת עד הרגע דיווח על מה שקרה שם, אני ניסיתי להבין מדרך הצילום את האין-מידע הזה. היום בשינוי חד, עברנו לסרט אחר, השכול. בספרות העיון כבר שאל רוביק רוזנטל בספרו "האם השכול מת", שאלות קשות שנולדו ממלחמות מפוררות. הטלוויזיה של היום, בכל שלושת הערוצים, חזרה וסיממה אותנו בסרטי זיכרון קצרים ומהירים מהסוג שמדביק את כולנו יחד, להמשך המערכה

 • moon  ביום יולי 27, 2006 בשעה 11:39 pm

  היתכן שהסיקור מהמלחמה הזו – מושפע ומנווט על ידי המדיה (גם אם לא בהכרה מלאה) כחלק ממציאות מהריאליטי טי-וי שסוחפת את העולם?

  יש הרגשה שיושבים הגנראלים על כורסאות האולפן הנוצץ ונשאלים שאלות ומשיבים תשובות סוחפות גורפות ומזיזים גדודים וחולקים שיקולים ומנתחים כתף אל כתף עם המראיינים הנחות, השערות, מישאלות צבאיות /פוליטיות ואחרות
  ויש רגעים שנדמה לי שהם ממש עושים למען האוייב את כל הסימולציות האפשריות, והכל למען תרבות נרייטינג מצד אחד ולמען הצימאון הבלתי ניתן לשליטה שלנו לדעת/להציץ/לחוות

  וזה מעגל בלי סוף והתחלה, מי מזין את מי, האם המדיה יותרת את הרעב והדרישה, או הקהל עצמו?

  הטלוויזיה של היום לבטח מודעת לבעייתיות שבה אבל זה כמו כדור שלג, או כדור אקסטטי שאי אפשר לעצור אותו ואת מינונו. גם אם נכבה את הטללויזיות ונזרוק אותם לים כפי שהעלה דקוק פוייר בבלוג שלו, האם המלחמות תפסקנה מלהתקיים? האם זוועת המלחמה, ההרג הבלתי מוצדק והכתישה המוצדקת יפסקו?
  האם את מחיר פורנוגרפיית המידע והמוות הנשטחים לעינו במדיה הוא לא המחיר שאנו משלמים על חובת הדיווח העיתונאי ועל הטכנולוגיה של העברת המסקים הפורצת גבולות, יבשות ולאומים?

  עוד "מלכודת דבש" של העולם הנאור/שבע וחסר האונים בו אנו חיים

  מפנה למאמר של Mark Dery:
  Culture Jamming: Hacking, Slashing and Sniping in the Empire of Signs

  http://www.levity.com/markdery/culturjam.html

 • fietsen  ביום יולי 28, 2006 בשעה 2:19 am

  צביקה יחזקאלי מראה הרבה קליפים של החיזבאללה מאל מנאר המראים את הלוחמים שלהם. עד כמה שאני יודע החיזבאללה לא מעסיק עיתונאים
  embedded
  מה גם שיכולתו בצילומים נפגעה. אני מניח כי הצד הישראלי כשיאתר לוחם חיזבאללה ילחץ על ההדק ולא על הדק המצלמה. אם היה רצון מכוון לדה-הומניזציה היו מראים את הגוויות שלהם שצה"ל חילץ ממרון אראס ומבינת ג'בל

 • fietsen  ביום יולי 28, 2006 בשעה 2:23 am

  דן חלוץ הבטיח להחזיר את לבנון 20 שנה אחורה לא עמיר פרץ

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: