ערוץ 1 מפספס: פרשת הניסויים בחיילי צה"ל

 

זה היה יכול להיות סיפור החשיפה הגדול של ערוץ 1 מאז  פרשת בראון, והם כשלו בשיווקו ברמה נפשעת. תחילה לסיפור עצמו, כפי שהוצג אמש בתוכנית "מבט שני": בין השנים 1968-1973 ערך צה"ל ניסויים רפואיים ב-704 חיילים. מדובר בתרופות כאלה ואחרות שנוסו על החיילים למקרה של מתקפה כימית. ארבעה מהחיילים הסכימו להיחשף אמש למצלמה של הכתבת מיכל קפרא ולספר כיצד פנו אליהם בבקו"ם בשנת 1971 והתנו את גיוסם לצנחנים בהסכמה לניסויים. במשך עשרה ימים דחסו בכל אחד מהם 240 כדורים, לאיש מהם לא ניתן לפרוש מהניסוי למרות תופעות-לוואי קשות, וכאשר חלקם היו חלשים מדי פיזית לאחר מכן, הם נופנפו מהצנחנים בידי המ"פ, שאול מופז בשבילכם.

במהלך השנים, חלקם פתחו תופעות שונות, אי-ספיקת לב, נדודי שינה, פיגמנטציה ועוד, אבל הכעס והבושה נקברו עמוק עמוק, ורק לאחר שחיילים אמריקאים ששירתו בעיראק פנו בתביעות דומות לשלטונות שם, נפל האסימון. כמה מהחיילים – הרוב הגדול מבין 704 החיילים כנראה שותק – יצאו לפעולה משפטית הנמשכת כבר כמה שנים, ונכון לעכשיו משרד הביטחון טוען כמה טענות מנוגדות, כמו פרטיכל הניסויים אינו בידינו ולחילופין החומרים שנוסו על החיילים אינם מסוכנים.
מיכל קפרא, שחתומה על כמה מהכתבות הטובות יותר של מבט שני,  נראית מרימה טלפון לכמה מהנפשות הפועלות דאז, כמו ראשי הממסד הרפואי הצבאי, והתשובות שהיא מקבלת נשמעות כמו ההתנערות הרגילה של בעלי שררה והתחבאות מאחורי החיסוי הביטחוניסטי הנודע. גם המ"פ מופז כמובן לא ידע ופעל לפי פקודות, ובתגובה נפרדת הוא מנקה גם את ימיו כשר ביטחון מפרוצדורות-ניסוי כאלה.
אם הייתי חובב קונספירציות הייתי חושב שמנחה הדיון באולפן, איתי לנדסברג, סא"ל במיל, מיוזמי פורום מג"דים, מח"טים וטייסים, מתקשה לתקוף חזיתית את המערכת שגידלה אותו, ולא שהוא סתם מראיין כבד תנועה וחסר השראה. קצין רפואה ראשי הנוכחי, שטרם גוייס אז, הגן כמובן על המערכת וכמוהו הגיב באיטיות נציג הממסד הרפואי. חסר היה שם משפטן זריז יותר מעו"ד איתן האזרחי, המייצג את התובעים, מישהו שישאל היכן פרטיכל הניסויים של 700 החיילים האחרים, ושאלת השאלות מדוע לא עוצרים אצלנו דיונים כאשר נציגי הצבא משמיעים את המילה "סודי", ושואלים אותם, סליחה, מה בדיוק סודי אחרי 35 שנים?!
רשלנות תקשורתית הפגין ערוץ 1 כאשר במשך ימים הורדמו הצופים וקוראי העיתונים בכתובית שידור חוזר שהוצמדה לתוכנית אמש, וזאת אף שקפרא, כך ספרה לי לאחר השידור, הפציצה אותם בבקשות לתקן את פרסומיהם. עוד גילתה לי קפרא כי במהלך השידור התקשרו אליה חיילים רבים, ביניהם כאלה שעברו ניסויים במהלך שנות ה-80'. האם אנו צפויים לפרשייה חדשה שתזעזע את הציבוריות הישראלית, עדיין לא ברור, וספק גדול עוד יותר הוא אם הערוץ הראשון ראוי לטפל בה.

פורסם בשינויים קלים ב"גלובס", 24.10.06

 

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • איריס  ביום אוקטובר 25, 2006 בשעה 12:35 am

  לא צפיתי בכתבה לצערי, כי אני לא מחוברת לכבלים וכולי, הנושא מוכר לי, ניסיתי אפילו לייצג שניים שלושה אנשים שטענו לכך, ו..כן, יש פרשיה שתזעזע את הציבור יש הרבה גם משנות השמונים וגם אחרי כן.
  מאחר שהאינטרסים כאן הם עצומים, כדאי לנקוט משנה זהירות וגם להקפיד היטב על בטחונם של עדי מפתח, נפגעים, וכולי. כסף גדול מצוי בזה, ואין אלוהים למעורבים בזה.גם בדקה התשעים ינסו "לגרוס ראיות" ואנשים הם ראיות.

  רק בוא לא נהיה נאיבים. רוב הציבור ידע על הדברים, כמו על הרצפלד וכולי, מחפה ולוקח שלמונים, "זכות הזעזוע" שמורה באמת למעטים, בעיקר "עמך" ישראל התמימים, אך לא לאף אחד מן המעגל של יודעי החן בממשל, בשירות הציבורי, בצה"ל ובעיתונאים. יש להניח שפרץ הגילויים האחרון אינו קשור למצפון הציבורי בישראל אלא יותר לבולשת הפדראלית, כך שאין מה לשמוח יותר מידי, זה יקרה שוב ברגע שיתאפשר. הציבור פה די חולה, אבל כבר דנו בזה.דבר שהוביל לפוסט "אני לא נחמדה" וכולי

  עוד דבר, "חושפי השחיתויות" שהוציאו את הסודות החוצה, לא יקבלו צל"ש בישראל אלא עגבניות במקרה הטוב, וחבל תליה במקרה הרגיל. לפחות מניסיוני האישי, כל משרדי הממשלה, כולל החוץ והמשפטים, חיפו ומחפים על הפרקטיקות האלה ומסייעים להשתיק, בכל דרך אפשרית, כולל אלימות. מילא משרד החוץ, אנחנו יודעים ממה הוא מורכב, אבל "כנופיות החוק ?" מי היה מאמין.

  מכל מקום, יש להניח שמרגע שרופא אחד פתח את הפה, הדומינו יתגלגל כי יותר נעים לשבת בכלא בצוותא. והמנובלים הכי גדולים כבר מזמן בחו"ל בייל, בהרוורד וכולי, יושבים על כיבודים וכסף. ככה זה באושוויץ.

  שני גיסים שלי הם רופאים בעלי "עבר" בחיל הים, ידע אישי שתי נקודות.

 • אור  ביום אוקטובר 27, 2006 בשעה 1:03 pm

  עורכי הניסוים עדין נמצאים
  מי מוכן לעזור לי לפעול נמרצות כדי שיגלו את האמת
  כל הפעולות וההפגנות נגדם בצורה חוקית
  עו"ד אלי לוק

  הכתבה נגעה לליבי

 • Zumbush  ביום אוקטובר 31, 2006 בשעה 9:04 pm

  Check the combination: Israel organophosphrous agents.

  You will find that Dr Y S and Dr. M. B. from Tel Hashoshan studied such materials and how to treat against them. Did they carry out expeeriments on human beings? Soldiers (some of them ,not all, are humans too)? Perhaps they only did experiments on animals (from the IOF?).

 • avi  ביום נובמבר 1, 2006 בשעה 11:51 pm

  בעקבות שידור " מבט שני " " ניסויים בפקודה"

  מוישלה, תסביר לכתה את המושג " צחוק הגורל " ביקשה המורה.

  אה…זה..כמו..כמו.. אולי אפשר להסביר בסיפור ? ביקש מוישל'ה.
  תנסה – השיבה המורה.

  אז ככה..
  ילד אחד בן יחיד לאמו ללא אב , כשהגיע לגיל 16 ומשהו החליט לרוץ לבית הספר .
  ( מי רץ לבית הספר ?) צחקה המורה.
  לא , באמת השיב , הילד רץ בשדות העמק בין מושב נהלל למושב כפר ברוך , רץ והלך .
  בשבתות רץ בשדות בין כפר ברוך , לכפר יהושוע …וכך לרמת דוד וחזרה .
  רץ וצבר אלפי קלומטרים.
  אמו שחשדה בדבר , החליטה לשלחו למבחני קבלה לבי"ס הטכני של" חיל האויר " אין סיכוי שאחתום לך לצנחנים.
  הבחור הלך להבחן ( לא היתה ברירה) .על חצי מהשאלות לא השיב.
  לא היה שמח ממנו כשפתח המכתב " לא התקבלת "! . נו , אמר לאמו "עכשיו אין ברירה ".
  בת 14 היתה אמו עת צעדה ב"מצעד המות " שם.
  שתי הסבתות , הסבים , דודיו (6 ) הושמדו שם . בגזים.

  הבחור התגייס…לצנחנים – לא עוד חשב ! לא עוד !

  מכולם ! הוא נבחר …לעמוד בניסוי נגד….לוחמה כימית…
  .נו, אמרה המורה , מושל'ה תגיע לנקודה…
  זהו. אמר ..צחוק הגורל הוא…שהילד הזה הוא אני.

 • צנחן  ביום מרץ 13, 2007 בשעה 1:57 am

  כל הפלוגה השתתפה בניסוי
  גד 890
  חיילים כן הסגל לא

  אנו מחפשים עורך דין שייצג אותנו

  או הצעות
  למי שיש רעיון מוזמן לכתוב

 • אני  ביום מאי 15, 2007 בשעה 8:04 pm

  תשלח לי מייל אם אתה רציני

 • אריק  ביום ספטמבר 15, 2007 בשעה 11:19 pm

  הם צריכים לגשת לבג"ץ. כפי שזה נראה הם דוברים אמת צריך לעשות את הניסוי הזה גם במי שעשה להם כדי שירגישו מה הם מרגישים. במדינה מתוקנת זה לא היה עובר השתיקה. רק אצלינו. אח"כ הם שואלים למה אחוז הגויס כזה נמוך.

 • מנוח שמלץ  ביום ינואר 24, 2011 בשעה 6:15 pm

  בעקבות הכתבה, הוגשה תביעה נגד משרד הביטחון, אשמח לקבל מידע מה עלה בגורל התביעה(נדמה לי בביהמ"ש המחוזי בפתח תקווה).
  בברכה
  מנוח

טרקבאקים

 • מאת site ביום נובמבר 11, 2007 בשעה 11:32 am

  wonderful post

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: