פרשת אורי אילן. אפשר שהסיפור מופרך

היום בדיוק מלאו 55 שנה להתאבדותו של הצנחן אורי אילן בשבי הסורי, מי שמותו הוליד את המיתוס המכונן של העינויים בשבי, והנכונות למות למען המולדת. מה שעשה את המיתוס של אילן היה שורה של פתקים שנמצאו על גופתו שהוחזרה מהשבי, ובהם הצהרתו "לא בגדתי". דמותו של אורי אילן נתעטפה בקדושה לאורך השנים, והס מלומר דבר כפירה.

האמת היא שאין שום הוכחה לכך שאילן עונה בכלאו. לא מעדויות חבריו שנשבו אתו והשתחררו כשנה וחצי אחרי התאבדותו, ולא מדיווחים של אנשי הצלב האדום שביקרו את אילן יומיים לפני מותו. תוצאות בדיקת הגופה עם העברתה לצד הישראלי בידי סא"ל ד"ר קרפליוס, הממונה על המכון הפתולוגי בתל השומר, נמסרו לרמטכ"ל משה דיין, ונשמרו מאז בסוד. גם הפתקים שנמצאו לכאורה בין אצבעות רגליו של אילן ותפורים בקפלי בגדיו, מעולם לא נמסרו, לא למשפחה, ולא לציבור. צילום של פתק, עם חירור "לא בגדתי", הופיע בעיתוני שנות ה-70', ועם השנים נאמר שהמקור אבד בארכיון צה"ל.
הסברה שלי היא שהפתקים הללו מעולם לא נכתבו ולא חוררו, אלא לאחר מעשה, ובידי לא פחות מאשר הרמטכ"ל משה דיין. אילן נפל בשבי בפעולה כושלת יחד עם עוד ארבעה חיילים. הם החזיקו מעמד, הוא התאבד כעבור חודש. אילן היה בשר מבשרה של ההתיישבות העובדת, בנה של אישיות פוליטית ממפ"ם, לא מישהו שציפו ממנו לחולשת אנוש. הנפילה בשבי מתרחשת באותם ימים ממש שבהם מועמדים לדין במצרים אנשי רשת הריגול הישראלית, פרשת עסק הביש. אחד מחברי הרשת מתאבד בכלא המצרי מספר שבועות לפני התאבדות אילן. אבל ממשלת ישראל התכחשה לפרובוקציה שבצעו אנשיה במצרים. אלה הלחצים שבהם המדינה, ראשיה ומפקדיה, נתונים אז.

דיין הוא האיש שחימם את הגבול הדרומי והוביל למלחמה המיותרת באוקטובר 1956, הוא האיש שידע כה יפה לטוות את סיפור מחיר הדמים הנדרש מאתנו בהספדו מעל קברו של רועי רוטברג, והוא זה שמגיע אישית לגבול הצפון, יחד עם אלוף הפיקוד, כדי לקבל את הגופה של אורי אילן. אם יש דמות שמסוגלת לטוות מיתוסים ממילים ומחללים, דיין הוא האיש.

הצגתי פעם את סיפור הקונספירציה הזה למרדכי בר-און, קצין חינוך לשעבר ומי שהיה מזכירו הצבאי של דיין באותם שנים. בר-און, שהוא גם היסטוריון צבאי, הקשיב לדברים בעניין, מעט בפליאה, או לפחות בנימוס, כמו לעוד ניסיון להסביר פרשה שעדיין דורשת הסברים. "אני לא חושב שדיין היה עושה דבר כזה", אמר לי לבסוף.

אני עדיין מאמין שמשהו מופרך בפרשה הזאת. הועלו מספר גרסאות לגבי מספר הפתקים שנמצאו על הגופה. אני קראתי על תשעה. ונניח שהיו חמישה, אפילו ארבעה. איך קורה שהסורים לא מצאו אותם?  הרי הדבר הראשון שהסורים יעשו כשימצאו את הגופה ויורידו אותה, ויכינו אותה להחזרה לצד הישראלי, זה לסרוק אותה כדי לראות שאין עליה סימני אלימות מיותרים – שלא נמצאו כאמור על-ידי הפתולוג הישראלי – ויסרקו גם את בגדיו, שלא יעבור בהם מסר כלשהו, בטחוני ואחר. או טוב יותר, ירחצו את הגופה, וילבישו את ההרוג בבגדים נקיים. כך אומר ההיגיון. עד שלא יוכח אחרת.

מודעות פרסומת
פרסם תגובה או השאר עקבות: Trackback URL.

תגובות

 • גיל  ביום ינואר 13, 2010 בשעה 11:03 pm

  אני לא יכול להעריך אם היו או לא פתקים, אבל מאוד יכול להיות שהסורים פספסו אותם או שלא ייחסו להם שום חשיבות כשהעבירו את הגופה. בכל מקרה, אם הוא טופל שם יפה הוא לא היה צריך לחשוש שהוא יגלה סודות ולכן לא יתאבד לא? גם ההיסטוריה של השבויים בסוריה לא מרמזת שהם התייחסו יפה לשבויים ישראלים.

 • דוד שליט  ביום ינואר 13, 2010 בשעה 11:34 pm

  לא התייחסתי להתאבדותו ולמה שעבר בראשו, בין אם עונה או שחשש מעינויים ומכך שיפלוט מידע, וכמה מידע כבר היה לרב"ט אילן. העניין הוא מה עשו ממותו, ועל סמך מה. שישחררו את המידע הקבור במרתפי אמ"ן.ולגבי הסורים, לא מאמין שהם לא בדקו את הגופה. זה אלף בית של נהלים. אלא אם כן אנחנו דבקים בקונספציה שהצד השני הוא טמבל.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ינואר 14, 2010 בשעה 2:40 pm

  את מלחמת ששת הימים. מתאים לאופי המחורבן שלו.אני גם חושב שהיו לו שתי עינים בריאות לחלוטין למניאק. לעצם העניין, אין לך שמץ של הוכחה פוזיטיבית לטענות שאתה מעלה פה. למה אתה חושב שאילן התאבד, כי לא נתנו לו לצפות בטלויזיה? אם אתה מעלה איזו השערה לפחות תעשה איזה מאמץ קטן לתמוך אותה בעובדות. דרך אגב נדמה לי שהמומחה לענין הוא רן אדליסט, אחד שיקפוץ על כל הזדמנות לרוצצ מיתוסים ואפילוהוא למיטב ידיעתי לא העלה ההשערה הזו. נדמה לי שראיתי בצילום שהתלוה לכתבה שלו בענין מספר פתקים אגב ולא אחד כפי שאתה טוען.

 • משתמש אנונימי (לא מזוהה)  ביום ינואר 14, 2010 בשעה 2:47 pm

  חיפוש קצר בגוגל. הנה כתבה של אדליסט בה הוא מתאר את אירוע גילוי הפתקים בו נוכחים אנשים רבים כולל דין ואף מראה תצלום של פתק נוסף על ה"לא בגדתי" המפורסם. מצטער לקלקל לך את התאוריה עם העובדות.
  http://www.ganshmuel.org.il/info/history/ilan2.htm

 • יוסי  ביום ינואר 14, 2010 בשעה 10:50 pm

  כנראה שמשה דיין היה שקרן מוצלח במיוחד. מן המפורסמות שהנוסח המלא היה "לא בגדתי, התאבדתי" ושדיין השמיט את המילה השלישית בלוויה. זו אומנות השקר להוסיף מילה ולא לקרוא אותה רק בשם האמינות. עובדה, בשל המילה השלישית שלא נקראה בהלוויה אני מאמין שהפתקים נכתבו על-ידי אורי אילן.

 • דוד שליט  ביום ינואר 15, 2010 בשעה 11:00 am

  הנוהל התקין הוא לשחרר מסמכים, אבל בישראל לא נהוג לעשות כך. הרי בפרשת אילן אין עניין בטחוני שצריך להמשיך ולהסתיר, ויש את ועדות שביתת הנשק, מסמכי פתולוג, יומן רמטכ"ל, ישיבות ממשלה. כמה נוח לקבל כלשונה את פרשת אילן.
  כתבתי וחזרתי, אין לי שום ידע והבנה לגבי התאבדות אילן. נסיבות ומבנה נפשי עשויים להביא כל אחד ליטול את חייו.
  לגבי הפתקים, היו כמה וכמה. לא בגדתי…נקמה…הרגו את כולם (הכוונה לחבריו לשבי)…קיברו אותי ליד (שמות חבריו במשק)…
  בעניין הנקמה, בישיבת ממשלה לא הבינו בדיוק על מה אילן כותב, ומשם על פי אחת הגרסאות, יצאה ההוראה להסתיר את הפתקים.
  לא אדליסט, ולא ספר של דן מרגלית ולא ספרו של המאירי הם אורים ותומים בעיניי בנושא השבויים בסוריה.
  לגבי דיין, זה אדם שמוסריותו המפוקפקת התגלתה בפרשיית דב ירמיה, חפירותיו, וכד'.
  יכולתי גם לשאול איך זה שבישראל הרימו קול צעקה על אילן וארבעת חבריו בשעה שבסוריה נמקו בכלא כעשרה ישראלים נוספים, חלקם חיילים, שנשארו בכלא הסורי עוד שנים רבות. מדוע יפי הבלורית זכו ליחס אחד והאחרים ליחס אחר. אבל זוהי אופרת דמים אחרת.
  יאמץ כל אחד את הגרסאות הנוחות לו.

 • גיורא לשם  ביום פברואר 28, 2010 בשעה 5:11 pm

  שמו של הרופא היה ד"ר קרפלוס ולא כפי שכתבת,
  וגם רועי היה רוטנברג ולא כפי שכתבת.

 • ניר  ביום מרץ 12, 2010 בשעה 9:57 pm

  לפחות בעניין של רועי
  דווקא אתה טועה! (וזהי אכן טעות נפוצה)
  אם תתעמק יותר בחומר תגלה ששמו היה אכן
  רועי רוטברג
  (נסה לברר בא שמו מפי חברי נחל עוז)

 • גיורא לשם  ביום מרץ 13, 2010 בשעה 1:40 am

  בעניין רועי יתכן שאתה צודק ואני השוגה.
  עוד אבדוק.

 • אשרי  ביום ינואר 21, 2011 בשעה 1:41 pm

  יש לך טעות ענקית.. נראה לך שהרמטכ"ל ישקר??! אני מאמין רק בגלל אשיותו של אורי שהייתה מתאימה לזה.. לך לארכיון שנפתח באוניברסיטה ותראה שם.. או שלפחות תקרא את הסיפור המלא.. כך אולי תדע..

 • אורי  ביום מאי 8, 2011 בשעה 11:20 am

  למא אתה אומר את זה הוא היה גיבור אז תגיד תודה וככה אתה מעליל על
  אנשים ועוד על דיין תן כבוד!!!!!!!!

 • אליהו  ביום דצמבר 17, 2011 בשעה 4:33 am

  כותרת בוטה וצעקנית למאמר שכולו "ייתכן" ועיקרו התקפה על משה דיין וניצול זכרו של אורי אילן לשם כך. יש מספיק מה לכתוב על דיין בלי להידרש לשיטה מפוקפקת כזו.
  כתבת בעצמך כי אין לך כל ידיעה וידע על נסיבות הענין, וגם הדו"ח הפתולוגי לא ראית, אבל מכך שאין לך מושג אתה כותב ש"יתכן". אז יתכן שבאו יצורים ירוקים מהמאדים ובקרני גאמא העבירו את ההולוגרמה שציירו לכיתוב על קצה הציפורן, והשתילו גם זכוכית מגדלת שנראית כמו פתק נייר. נשמע מופרך? כי זה אכן כך, אבחל תמיד אפשר לכתוב "יתכן" ולהעלות כל מיני השערות מקצה הבוהן. בערך כמו ההבלים שכתובים ב"מאמר" הזה.

 • יורם  ביום יולי 28, 2012 בשעה 7:42 pm

  צודק במאה אחוזים! והנה עוד כמה מיתוסים שהגיע הזמן להפריך: אברהם אבינו לא קיבל שום הבטחה, בני ישראל לא היו עבדים במצרים, הערבים אהבו את שכניהם היהודים וכל סיפור פרעות תרפ״ט הוא המצאה של משה דיין, כתוצאה מתסכולו על אבדן העין, לא הייתה שואה (טוב, זה ברור, ראיתם פעם יצור יותר אנושי מהיטלר ימ״ש?), מלחמת ששת הימים זה פרק מסרט מדע בדיוני ומלחמת יום הכיפורים הייתה יזומה ע״י מנהיגי מפא״י שרצו לתת לערבים לנצח פעם אחת במלחמה, כדי שיעשו שלום איתנו. סוף סוף בא מישהו עם ביצים ומספר לנו את כל האמת הכואבת על עצמנו. יישר כוייח!

 • יצחק אפשטיין  ביום יולי 29, 2012 בשעה 7:46 am

  דוד יקר, אני יודע מעדות מכלי ראשון, של אחד האנשים הבכירים שטיפלו בגופה כשהוחזרה ארצה, בכיר לשעבר ברבנות הצבאית, שהסיפור על מציאת הפתק אמיתי לחלוטין. תוכל לפנות אלי למייל.

 • יש שי  ביום יולי 22, 2017 בשעה 7:13 am

  האם אורי אילן הי"ד, היה צנחן? כדאי לבדוק פעם נוספת!! בשכאלה, ראוי להקפיד בפרטים. אין כאן עניין של אירוע היסטורי בלבד………………

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: